تبلیغات
حجاب - حجاب، گوهر صدف عفاف
حجاب
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
بشر با توجه به اهمیتی كه برای سلامتی خود قائل است باید برای سلامتی جامعه هم، ارزش قائل باشد و بیماری جامعه را بیماری خود بداند.
چنانچه تلاش می‌كند در جهت حفظ و تامین سلامتی خود از واكسن‌های پیشگیری و داروهای گوناگون استفاده كند،
در سلامتی جامعه هم باید نهایت سعی و كوشش فراوان خود را به كار گیرد و جامعه را از مبتلا شدن به بیماری‌های اخلاقی و روانی پرهیز دهد تا دیگر افراد جامعه به رشد و تعالی و سعادت برسند و با این سلامتی و سعادت، زندگی آرامی داشته باشند. یكی از مسائلی كه سلامتی فرد و جامعه را تهدید می‌كند مساله بدحجابی است. پوشش نامناسب پیامدها و آثار جبران‌ناپذیری بر فرهنگ، اخلاق، اعتقاد، اقتصاد، امنیت و... وارد می‌سازد كه گاه مسیر انحرافی در جامعه ایجاد می‌كند كه دیگر جای بازگشت نیست. نگارنده درصدد است آثار و پیامدهای گسترش بدحجابی را از دو منظر فرهنگی و اجتماعی، مورد بررسی قرار دهد.
فرهنگ هر جامعه‌ای از جنبه‌های گوناگونی تشكیل شده است. یكی از جنبه‌های بسیار موثر، جنبه‌های هنجاریِ فرهنگ‌ آن جامعه است كه از ارزش‌ها و قواعد خاص رفتاری تشكیل شده و نشان می‌دهد كه چه چیزی ارزش و ضد ارزش است.
مثلاً شیوه‌های پوشش، برگرفته از فرهنگ آن جامعه است. جامعه‌ای كه بدحجابی را بد تلقی می‌كند و یك هنجار و بزه اجتماعی به حساب می‌آورد، حجاب و پوشش را ارزش می‌داند و قضاوت اخلاقی خوبی درباره حجاب دارد. قبل از هر چیز ما باید تعریفی درباره فرهنگ ارائه كنیم تا آثار و پیامدهای گسترش فرهنگ بدحجابی را بیان كنیم. معروف‌ترین تعریفی كه از فرهنگ شده است تعریف انسان‌شناس معروف انگلیسی «تایلور» است. او می‌گوید: فرهنگ مجموعه پیچیده‌ای است كه دانش، معتقدات، هنر، اخلاقیات، قانون، رسم و هر استعداد و عادت دیگری را كه بشر به عنوان عضو جامعه كسب می‌كند، شامل می‌گردد. كلارك وسیلر می‌گوید: تمامی مظاهر و شئون زندگی یك ملت را فرهنگ آن ملت تشكیل می‌دهد. بنابراین ارزش‌های فرهنگی هسته اصلی حیات اجتماعی را به وجود می‌آورد و از این نظر اهمیت فراوانی دارد.

وازدگی در برابر فرهنگ بیگانه
داد و ستد فرهنگی امری است مفید بلكه برای هر جامعه‌ای لازم و ضروری به نظر می‌رسد و تجربه نشان داده است كه یكی از عوامل بالندگی و پویایی جوامع تعامل متقابل فرهنگی یا تبادل فرهنگی است. به فرموده حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «در تبادل فرهنگی هدف بارور كردن فرهنگ ملی است، ولی در تهاجم فرهنگی هدف ریشه‌كن كردن و از بین بردن فرهنگ ملی است.” اما در دنیای كنونی فرهنگی كه قادر نباشد عناصر فرهنگی مفید را جذب و عناصر غیرمفید را دفع كند و در الگوهای مختلف اجتماعی از ثبات لازم برخوردار نباشد فرهنگ مهاجم با الگودهی، فرهنگ مقابل را تخریب می‌كند.

گسترش روحیه غرب‌گرایی
هر جامعه‌ای در پی آن است كه به ارزش‌های خود پایبند و جامعه خود را از فرهنگ‌های بیگانه مصون نگه دارد تا افراد جامعه از سلامت و ثبات لازم برخوردار باشند. چنین جامعه‌ای سریع‌تر می‌تواند به اهداف خود برسد و آرمان‌های خود را عملی سازد بنابراین استعمارگران در جایی كه ببینند جامعه‌ای مطابق با اهداف آن و خواسته‌های آنها پیش نمی‌رود و در مسیری غیر از مسیری كه آنان می‌خواهند گام می‌نهد برای رسیدن به منافع خود و چپاول ذخیره‌های ارزی ملتی نقشه‌ها و طرح‌هایی را غیرمستقیم طراحی و افراد جامعه را مشغول و سرگرم می‌كنند تا به اهداف شوم خود برسند. از جمله طرح‌های استعمارگران طرح بدحجابی و بی‌حجابی است كه در سایه آن می‌توانند به خواسته‌های خود برسند. در طرح استعماری انگلستان به ماموران خود چنین آمده است: «باید به استناد شواهد و دلایل تاریخی ثابت كنیم كه پوشیدگی زن از دوران بنی‌عباس متداول شده و مطلقا سنت نیست. مردان همسران پیامبران را بدون حجاب می‌دیده‌اند و زنان صدر اسلام در تمام شئون زندگی دوش به دوش مردان فعالیت داشته‌اند. پس از آن كه حجاب زن با تبلیغات وسیعی از میان رفت وظیفه ماموران‌ ما آن است كه جوانان را به عشق‌بازی و روابط جنسی نامشروع با زنان غیرمسلمان كاملاً بدون حجاب ظاهر شوند تا زنان مسلمان از آنان تقلید كنند.”

زدودن ارزش‌ها
در جامعه‌ای كه حجاب و متانت و عفت و حیا به عنوان یك ارزش تلقی شده است و زن با رفتار خود پایه‌های این ارزش را از رفتار و كردار خود به بینش و باور خود سرایت داده و ارزشگذاری می‌كند نه‌تنها همجنسان خود را بلكه دیگران را نیز به ارزش‌های یك جامعه توجه می‌دهد و جامعه را به سلامت و ارزش‌های واقعی سوق می‌دهد، اما اگر زن در جامعه روش‌ها و منش‌های خود را تغییر دهد و به خودنمایی و آرایش‌های ظاهری بپردازد و حجاب را آن‌گونه كه شایسته است رعایت نكند ارزش‌هایی چون حجاب و عفاف و حیا و وقار را خدشه‌دار كرده خود و اجتماع را به تباهی و فساد و بالاخره ضد ارزش‌ها و از بین بردن ارزش‌ها می‌كشاند. وقتی جامعه‌ای ارزش‌ها را به گونه‌ای دیگر ارائه داد تمامی افراد جامعه به فساد كشانده خواهند شد. زمانی این سؤال مطرح بود كه در روایات ما آمده در آخرالزمان زنان پوشیده ولی برهنه‌اند. این پارادوكس را چگونه می‌شود حل كرد كه هم پوشیده باشند و هم برهنه. در روایتی از امیرالمؤمنین علی(ع) در وسایل الشیعه آمده است:
و در آخرالزمان كه بدترین زمان‌هاست زنانی هستند كه پوشیده، اما برهنه‌اند و از خانه با خودآرایی بیرون می‌آیند. اینان از دین بیرون رفته‌اند و در فتنه‌ها وارد شده‌اند و به شهوات تمایل پیدا كرده‌اند و به كوی لذات نفسانی در شتابند و حرام‌ها را حلال می‌دانند و در دوزخ به عذاب ابدی گرفتارند.
بنابر این به این سوال پاسخ داده شده است كه چگونه می‌شود پوشیده باشند و نیز برهنه یا گفته شود پوشش دارند ولی بدحجاب یا بی‌حجابند.

تضعیف باورها و اعتقادات دینی در جامعه
جامعه‌ای كه در سطح بالایی از باورها و اعتقادات دینی باشد از ایمان كاملی برخوردار است و در سایه ایمان، آن جامعه نسبت به بسیاری از آسیب‌ها مصون است و دشمنان نمی‌توانند در صفوف آنها رخنه كرده و نقشه‌های آنان نقش بر آب می‌شود. جامعه‌ای كه دل به خدا سپرده و سرانجام زندگی را رسیدن به خالق خود می‌داند حاضر نیست دل به دیگری سپارد و عقاید خود را متزلزل كند. زنان نیز در چنین جامعه‌ای زمانی كه از اعتقادات عمیق و باورهای استوار برخوردار باشند حاضر نمی‌شوند برای چند روزه دنیا خود را مزین به زینت‌های زودگذر و دنیایی كنند و در پرتو آن عقاید دیگران را متزلزل و خود نیز زمینه‌ساز فساد در جامعه شوند؛ زیرا با بدحجابی چشم‌های هوس‌آلود را متوجه خود می‌سازند و پایه‌های ایمانی مردم را سست و جامعه به فساد كشیده می‌شود.

ایجاد ناامنی و سلب آرامش
امنیت ره‌آوردی است كه در سایه سلامت یك جامعه به جامعه اهدا می‌شود و جامعه‌ای پویا خواهد بود كه افراد آن در تمامی ابعاد از امنیت لازم برخوردار باشند. بخش قابل توجهی از امنیت به عهده زنان است؛ زیرا با حفظ پوشش و رعایت حجاب و عفاف می‌توانند سلامتی جامعه را تضمین كنند. اگر این امر مهم در جامعه رعایت نشود نه ‌تنها آرامش را از خود بلكه از افراد دیگر نیز سلب كرده و زندگی در چنین جامعه‌ای در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
بدحجابی و رعایت نكردن پوشش ابتدا فعالیت‌های خود فرد، سپس فعالیت‌های اجتماع را به سستی می‌كشاند و جامعه را از وظیفه‌ای كه بر دوش افراد آن محول شده است باز می‌ستاند. اما اگر زن رعایت پوشش و حجاب كامل را داشته باشد در سایه آن می‌تواند وظیفه‌ای را كه جامعه به او سپرده است به خوبی انجام دهد و بستر مناسبی برای فعالیت‌های افراد جامعه به وجود‌ آورد. در جامعه‌ای كه بدحجابی رواج پیدا كند چشم و همچشمی‌ها و ارائه هرچه بهتر خود تمامی نخواهد داشت و زنان آن سعی می‌كنند به گونه‌های زیباتری خود را ارائه دهند تا چشمان بیشتری را متوجه خود سازند و در معرض دیدگان همگان قرار گیرند و این امر تمامی نخواهد داشت تا جایی كه تمام افراد جامعه را آلوده سازد و در سایه این آلوده‌سازی است كه ناامنی نه‌تنها دامان خود بدحجاب را می‌گیرد بلكه خیلی سریع اجتماع را به ناامنی سوق می‌دهد و جامعه را از فعالیت‌های سالم باز می‌دارد. آرامش و امنیت والاترین نعمتی است كه خداوند به جامعه‌ای عنایت می‌فرماید و می‌توان گفت اگر جامعه‌ای آرامش و امنیت نداشته باشد به یك معنی هیچ چیز ندارد و اگر امنیت داشته باشد همه چیز دارد. در سایه امنیت است كه سلامت جسمی و روحی روانی جامعه حفظ می‌شود و در سایه امنیت است كه خلاقیت و نوآوری در جامعه بروز می‌كند.

هویت‌زدایی
آری آنان كه با بدحجابی هویت خود را از دست می‌دهند و شخصیت خود را آماج حملات هوس‌بازان قرار می‌دهند ضربه محكمی بر پیكر جامعه وارد می‌سازند و شهوت‌پرستی و مظاهر فسق و بی‌عفتی را در جامعه رواج می‌دهند و نابخردانه جامعه را از فعالیت‌های سالم باز می‌ستانند و در نتیجه چنین جامعه‌ای نمی‌تواند قانون خدا و عقل را حكم كند و خلاصه جامعه را به سوی دین‌گریزی سوق می‌دهد.

تزلزل نهاد خانواده
پیوند زناشویی و تشكیل نهاد خانواده بسیار مقدس است. برای ثبات و پایداری این نهاد مهم‌ترین عامل عفت و حجاب خانوادگی است. اگر زنان جامعه عفت را رعایت نكنند و لذت‌های جنسی و خودنمایی‌ها را به بیرون منزل بكشانند چنین زنانی ناخواسته عامل پاشیدگی و تیرگی روابط كانون خانواده خواهند شد. در محكمه‌ای قضایی وقتی اختلافات زن و شوهر را ریشه‌یابی می‌كنیم می‌شود گفت بسیاری از ناسازگاری‌ها به خاطر رعایت نكردن حفظ حجاب است، آن گاه كه زن با آرایش و بدحجابی در جامعه ظاهر می‌شود چشم‌ها او را نشانه می‌روند و او هم كم‌كم از نگاه‌های شوهرش لذت نمی‌برد و از او سرد می‌شود و سرانجام باعث جدایی می‌گردد. گاهی همین امر از طرف شوهر صورت می‌گیرد. بر اثر چشم‌چرانی و نگاه‌های هوس‌آلود به دختران و زنان بدحجاب نسبت به همسرش دلسرد شده لذت‌ها و محبت‌هایش در بیرون از خانه صرف می‌شود و اینجاست كه مبنای ناسازگاری با همسرش شروع می‌شود و تیرگی بر كانون خانواده سایه می‌افكند. بنابراین برای حفظ نظام خانواده و به وجود آوردن محیطی سالم و فرزندان پاك ضروری است حجاب رعایت شود. بدیهی است اگر خانواده سالم باشد و پوشش را رعایت كند جامعه كه از اجتماع خانواده‌ها تشكیل شده، سالم و پایدار خواهد ماند. در جامعه‌ای كه بیشتر اعضای آن را جوانان تشكیل می‌دهند باید نسبت به این فرآیند حساس‌تر باشند؛ زیرا جوانان در برابر مناظر شهوت‌انگیز و تهییج‌كننده زودتر تحریك می‌شوند و چنین مناظری عامل مهمی در سوق دادن جوانان به فساد خواهد شد. در نتیجه نیروی فعال اجتماع یعنی جوان در راه‌های فساد و تباهی كشانده می‌شوند و به جامعه ضربه سختی از جهات اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی وارد خواهد شد كه جبران‌ناپذیر خواهد بود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
چهارشنبه 17 آذر 1389 :: نویسنده : علی اسلامیدرباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی اسلامی
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر تون طراحی وبلاگ چطوره ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بروز رسانی :